http://clubpero.com.au/uploads/images/headers/ClubPERO_PrincessCupEvent_T4_2015_1200pxcrop.jpg

| Achievements

Highlights ...

2017 COMPETITION/DISPLAY SEASON
 

Our Coaches, 2017

 

Coaches Isabella and Candice receive their Intermediate Coaching Accreditation;

Coaches Katie, Belinda and Mikki receive their Beginner Judging Accreditation;

Coach Jo receives her Intermediate Bronze Judging Accreditation; and

Head Coach Rachel and Coach Anastassiya receive their Advanced Judging Accreditation.

 

RG Levels 3-4 State Trial #2, 2017

     

      Elizabeth Collins, Anya Leung, Jacquelyn Lu, Raelene Wang, Ingrid White & Janice Ye received Silver-Level Assessment;

      Aviva Ellis received Bronze-Level Assessment.

 

RG Levels 5-8 & Multiples Winter State Championships, 2017

 

Individual Placings :

     

      Cassandra Davies (Level 5 Sub Junior) placed 5th in Ball;

      Sally Webster (Level 5 Sub Junior) placed 2nd in Clubs and 6th overall in NSW in 2017;

      Laura Davies (Level 6 Sub Junior) placed 6th in Clubs.

 
Team Placings :
 
      Level 7 Senior Team (Madelynne Chan, Tia Khan & Stephanie Peacock) placed 3rd overall;
      Mia Culpin, Serena Lam & Madison Liew (Category 2 Rope Trio) placed 5th overall;
      Alexandra Bounds & Sophie Palmer (Category 4 Hoop Pair) placed 2nd overall; and
      Mali Alexiou, Aisha Imtarnasan & Leilani Hunt (Category 4 Ribbon Pair) placed 4th overall.
 

RG Levels 3-4 State Trial #1, 2017

     

      Elizabeth Collins, Raelene Wang & Janice Ye received Silver-Level Assessment;

      Aviva Ellis, Anya Leung, Jacquelyn Lu & Ingrid White received Bronze-Level Assessment.

 

RG Levels 5-8 State Trial #2, 2017

 

      Cassandra Davies (Level 5 Sub Junior) placed 6th in Ball;

      Laura Davies (Level 6 Sub Junior) placed 6th in Rope; and
      Stephanie Peacock (Level 7 Senior) placed 6th in Clubs.
 
RG Levels 5-8 State Trial #1, 2017

     

      Caitlin Bernardo (Level 5 Junior) placed 3rd in Rope;

      Laura Davies (Level 6 Sub Junior) placed 5th in Hoop;
      Stephanie Peacock (Level 7 Senior) placed 3rd in Clubs and 6th in Ribbon; and
      Alexandra Slater (Level 6 Senior) placed 6th in Clubs and 2nd in Ribbon.
 
RG Levels 9-10 State Trial #1, 2017
 
      Belinda Nixon (Level 10) placed 5th in Hoop.
 
RG Levels 9-10 Gymsport Committee Senior Invitational, 2017
 
      Belinda Nixon (Level 10) placed 6th in Ball.
 
2016 COMPETITION/DISPLAY SEASON
 

ActiveActivities Australia were delighted to inform us that Club PERO has been selected as one of our Most Popular Kids Activities for 2016

- For both our SCEGGS Darlinghurst and TARA locations.

 

• #3 Most Popular Kids Activity in Darlinghurst

• #12 Most Popular Kids Activity in the Eastern Suburbs
• #4 Most Popular Kids Activity in the North Parrmatta

• #11 Most Popular Kids Activity in the Parramatta Area

 

    

 

Our Coaches, 2016

 

Coaches Belinda, Rebecca and Katie receive their Intermediate Coaching Accreditation.

Coach Stephanie received her Beginner and Intermediate Judging Accreditation.

Senior Gymnast Jesse and Coach Rebecca receive their Beginner Judging Accreditation.

 

End of Year Concert Awards, 2016

 

     Competition Stream Gymnast of the Year : Alexandra Slater (SCEGGS) and Caitlin Bernardo (TARA);

     Foundation Stream Gymnast of the Year : India Smith (SCEGGS) and Jacquelyn Lu (TARA); and

     New Gymnast of the Year : Imogen Zimmerle (SCEGGS) and Raelene Wang (TARA).

 

RG Junior State Championships, 2016

 

Individual Placings :

 
      Elizabeth Collins (Level 3 Sub Junior) placed 1st in Freehand and 6th in Rope;
      Alina Onis (Level 3 Sub Junior) placed 1st in Hoop;
      Laura Davies (Level 5 Sub Junior) placed =3rd in Hoop;
      Sally Webster (Level 5 Sub Junior) placed =3rd in Hoop; and
      Leilani Hunt (Level 5 Senior) placed 6th in Hoop.       
 
Team Event Placings :
 
      Level 3 Sub Junior Team (Elizabeth Collins, Aviva Ellis and Alina Onis) placed 2nd overall; and
      Level 6 Senior Team (Laura Davies, Hanna Kebede and Sally Webster) placed 3rd overall.
 

RG Levels 3-6 Challenge Championships, 2016

    

     Ingrid White (Level 3 Sub Junior) received Gold-Level overall;

     Mia Culpin (Level 4 Junior) received Gold-Level overall; and
     Amara Mathialagan (Level 6 Junior) received Bronze-Level overall.

 

RG Levels 3-6 Chatswood Invitational, 2016

 

      Elizabeth Collins (Level 3 Sub Junior) placed 2nd in Freehand, =5th in Rope and 6th overall;

      Alina Onis (Level 3 Sub Junior) placed 6th in Hoop; and

      Sophie Palmer (Level 6 Senior) placed 5th in Ball, 5th in Ribbon and 6th overall.

 

RG Levels 3-6 Greenacre Invitational, 2016

 
      Alina Onis (Level 3 Sub Junior) placed 5th in Freehand and 4th in Rope;
      Cassandra Davies (Level 4 Sub Junior) placed 6th in Ribbon;
      Janice Ye (Level 4 Sub Junior) placed 2nd in Freehand;
      Caitlin Bernardo (Level 4 Junior) placed 2nd in Freehand, 5th in Hoop, 4th in Ribbon and 3rd overall;
      Mali Alexiou (Level 5 Senior) placed 6th in Ball; and
      Sophie Palmer (Level 6 Senior) placed 6th in Ball and 6th in Ribbon.
 
RG Senior State Championships, 2016
 
     Alexandra Slater (Level 7 OPEN) placed 20th in Rope and 20th Hoop; and
     Belinda Nixon (Level 9 OPEN) placed 8th in Rope and 8th Hoop.
 
Team Event Placings :
 
      Level 7 OPEN Team (Natasha Hopman, Jesse Kidd and Alexandra Slater) placed 6th overall.
 
RG Levels 7-10 State Trial #1, 2016
 
      Belinda Nixon (Level 9 OPEN) placed 6th in Rope.
 
RG Levels 7-10 SMC Invitational, 2016
 
      Jesse Kidd (Level 7 OPEN) placed =5th in Clubs;
      Natasha Hopman (level 7 OPEN) placed 7th in Rope;
      Belinda Nixon (Level 9 OPEN) placed 4th in Hoop, 5th in Ball and 4th in Clubs.
 
2015 COMPETITION/DISPLAY SEASON
 

ActiveActivities Australia were delighted to inform us that Club PERO has been selected as one of our Most Popular Kids Activities for 2015

- For both our SCEGGS Darlinghurst and TARA locations.

 

• #2 Most Popular Kids Activity in Darlinghurst
• #6 Most Popular Kids Activity in the Parramatta Area
• #8 Most Popular Kids Activity in the Eastern Suburbs

    

 
 
Our Coaches, 2015

 

Coaches Katya and Anastassiya receive their Intermediate Bronze Level Judging Accreditation.

 

End of Year Concert Awards, 2015

 

     Competition Stream Gymnast of the Year : Laura Davies (SCEGGS) and Jesse Kidd (TARA);

     Foundation Stream Gymnast of the Year : Samantha Jones (SCEGGS) and Kate Addison (TARA); and

     New Gymnast of the Year : Themelina Mihailou (SCEGGS) and Aviva Ellis (TARA).

 

Yotala Gymnastics Princess Cup Event, 2015

     

      Daniele Bloom, Isabella Chau, Aviva Ellis, Elizabeth Hillier, Abigail Ryan & Alannah Tang received Silver-Level Assessment;

      Elizabeth Collins, Nora Galambos, Kathryn Lecours & Ingrid White received Gold-Level Assessment.

 

RG Junior State Championships, 2015

 
Individual Placings :
 
      Hanna Kebede (Level 3 Sub Junior) placed 2nd in Hoop, 1st in Ball, 1st in Clubs and 1st overall in NSW in 2015;
      Sally Webster (Level 3 Sub Junior) placed 2nd in Clubs;
      Alisa Millar (Level 3 Junior) placed 1st in Ball, 2nd in Clubs and 2nd overall in NSW in 2015;
      Caitlin Bernardo (Level 3 Junior) placed 5th in Clubs;
      Jesse Kidd (Level 6 Senior) placed 5th in Hoop, 4th in Ball, 5th in Clubs and 3rd overall in NSW in 2015; and
      Stephanie Peacock (Level 6 Senior) placed 3rd in Hoop and 6th overall in NSW in 2015.       
 
Team Event Placings :
 
      Level 3 Sub Junior Team (Cassandra Davies, Serena Lam, Hanna Kebede, Sally Webster and Janice Ye) placed 1st overall;
      Level 3 Junior Team (Caitlin Bernardo, Mia Culpin and Alisa Millar) placed 5th overall; and
      Level 6 Senior Team (Jesse Kidd, Natasha Hopman and Stephanie Peacock) placed 1st overall.
 
RG Levels 3-6 SMC Invitational, 2015
 
      Hanna Kebede (Level 3 Sub Junior) placed 1st in Ball, 3rd in Clubs and 3rd overall (out of 28 gymnasts!);
      Sally Webster (Level 3 Sub Junior) placed 6th in Hoop, 6th in Ball and 6th overall (out of 28 gymnasts!);
      Mia Culpin (Level 3 Junior) placed 5th in Hoop;
      Caitlin Bernardo (Level 3 Junior) placed =6th in Ball;
      Alexandra Slater (Level 6 Junior) placed 6th in Clubs;
      Madelynne Chan (Level 6 Junior) placed 4th in Ball;
      Jesse Kidd (Level 6 Senior) placed 5th in Hoop, 4th in Ball, 6th in Clubs and 5th overall; and
      Natasha Hopman (Level 6 Senior) placed 6th in Hoop, 2nd in Ball, 2nd in Clubs and 4th overall.
 
RG Levels 3-6 Yotala Invitational, 2015 
 
      Hanna Kebede (Level 3 Sub Junior) placed 1st in Hoop, 3rd in Ball, 1st in Clubs and 1st overall (out of 19 gymnasts!);
      Janice Ye (Level 3 Sub Junior) placed =3rd in Hoop, 4th in Ball, 4th in Clubs and 2nd overall (out of 19 gymnasts!);
      Sally Webster (Level 3 Sub Junior) placed =3rd in Hoop, 5th in Ball, 5th in Clubs and 5th overall (out of 19 gymnasts!);
      Cassandra Davies (Level 3 Sub Junior) placed 6th in Hoop and 6th overall (out of 19 gymnasts!);
      Mia Culpin (Level 3 Junior) placed 6th in Ball;
      Caitlin Bernardo (Level 3 Junior) placed =3rd in Ball;
      Lelia Hutley (Level 4 Junior) placed 6th in Clubs;
      Mali Alexiou (Level 4 Senior) placed 4th in Clubs and 6th overall;
      Sophie Mossenson (Level 5 Junior) placed 6th in Rope;
      Madelynne Chan (Level 6 Junior) placed 5th in Ball and =4th in Clubs; and
      Jesse Kidd (Level 6 Senior) placed 5th in Ball.
 
RG Level 3-6 Pymble Invitational, 2015
 
      Sally Webster (Level 3 Sub Junior) placed =3rd in Hoop, 3rd in Ball, 6th in Clubs and 3rd overall;
      Hanna Kebede (Level 3 Sub Junior) placed =3rd in Hoop, 2nd in Ball and 4th overall;
      Janice Ye (Level 3 Sub Junior) placed =3rd in Hoop, 4th in Ball, 4th in Clubs and 5th overall;
      Serena Lam (Level 3 Sub Junior) placed 6th in Ball and 6th in Clubs;
      Alisa Millar (Level 3 Junior) placed 2nd in Hoop, 1st in Ball, 1st in Clubs and 1st overall;
      Mia Culpin (Level 3 Junior) placed 6th in Hoop, 4th in Ball and 5th overall;
      Caitlin Bernardo (Level 3 Junior) placed =2 in Clubs;
      Aisha Imtarnasan (Level 4 Junior) placed 4th in Rope, 6th in Ball, 6th in Clubs and 5th overall;
      Lelia Hutley (Level 4 Junior) placed 5th in Rope, 5th in Ball and 6th overall;
      Mali Alexiou (Level 4 Senior) placed 5ht in Rope, 3rd in Ball, 5th in Clubs and 4th overall;
      Laura Davies (Level 5 Sub Junior) placed 2nd in Rope, 2nd in Hoop, 3rd in Clubs and 3rd overall;
      Sophie Mossenson (Level 5 Junior) placed 6th in Hoop;
      Madelynne Chan (Level 6 Junior) placed 1st in Hoop, 2nd in Ball, 4th in Clubs and 2nd overall;
      Alexandra Slater (Level 6 Junior) placed 2nd in Hoop, 3rd in Ball, 3rd in Clubs and 3rd overall;
      Natasha Hopman (Level 6 Senior) placed 5th in Hoop, 5th in Ball, =2nd in Clubs and 5th overall;
      Jesse Kidd (Level 6 Senior) placed 3rd in Hoop, 4th in Ball, =2nd in Clubs and 4th overall; and
      Stephanie Peacock (Level 6 Senior) placed 4th in Hoop, 1st in Ball, 1st in Clubs and 1st overall.
 
RG Levels 7-10 Senior/Elite State Championships, 2015
 
       Mikki Poon (Level 7 OPEN) placed 15th in Ball.
 
Also, personal bests :
 
         Elliott Ainslie-Miley (Level 7 OPEN) placed 18th in Clubs and Ribbon.
 
Melbourne, Victoria - RG Levels 7-10 State Trial #1, 2015
 
       Belinda Nixon (Level 8 OPEN) placed 1st in Rope and Ribbon, 2nd in Ball, 3rd in Hoop and 2nd overall.
 
RG Levels 7-10 State Trial #1, 2015    
  
       Piper Devlin (Level 7 OPEN) placed 14th in Ball and 15th in Clubs.
       Belinda Nixon (Level 8 OPEN) placed 6th in Ball and 6th overall.
 
RG Levels 7-10 SMC Invitational, 2015
 
       Belinda Nixon (Level 8 OPEN) placed 6th in Hoop and 7th overall.
 
Achievements in our Community, 2015
 
       Represented Club PERÓ at the Gymmastics New South Wales Aspire to Lead Camp, 18-19 April : Natasha Hopman, Jesse Kidd, Sophie Palmer & Stephanie Peacock
 
2014 COMPETITION/DISPLAY SEASON
 
 
Our Coaches, 2014

 

Coaches Rebekah (Bek) and Katya reach their Advanced Level Coaching Accreditation;

Coaches Rebekah (Bek), Katya and Joanna receive their Intermediate Level Judging Accreditation; and

Coach Anastassiya receives her Beginner Level Judging Accreditation.

 

End of Year Concert Awards, 2014

 

         Competition Stream Gymnast of the Year : Piper Devlin (SCEGGS) and Stephanie Peacock (TARA);

         Foundation Stream Gymnast of the Year : Elizabeth Gates (SCEGGS) and Sarah Choo (TARA); and

         New Gymnast of the Year : Kate Brenner (SCEGGS) and Donita Gonzaga (TARA).

 

RG State Multiples Championships, 2014
 

         Mikki Poon and Belinda Nixon placed 2nd overall (Category 4 Mixed Pair); and

         Sarah Goddard, Natasha Hopman, Jesse Kidd, Sophie Palmer and Stephanie Peacock (Open Clubs Group) placed 4th overall.

 

RG Levels 3-6 Junior State Championships, 2014

 

         Piper Devlin (Level 6 Senior) placed 6th in Ribbon.

         Level 2 Junior Team (Caitlin Bernardo, Mia Culpin, Lelia Hutley, Aisha Imtarnasan and Alisa Millar,) placed 4th overall.

 

Also, personal bests :

 

        Janice Ye (Level 3 Sub Junior) : 12th in Hoop;

        Alisa Millar (Level 3 Junior) : 12th in Rope and 9th in Hoop;

        Sophie Mossenson (Level 3 Senior) : 11th in Rope and 11th in Hoop;

        Stephanie Peacock (Level 5 Senior) : 8th in Ball and 11th in Ribbon;

        Madeleine Chan (Level 6 Junior) : 10th in Rope, 9th in Ball and 9th in Ribbon; and

        Piper Devlin (Level 6 Senior) : 8th Rope and 7th in Hoop.

 

RG Levels 3-6 Challenge Championships, 2014

 

         Serena Lam (Level 3 Sub Junior) received Silver-Level overall;
         Laura Davies (Level 4 Sub Junior) received Bronze-Level overall;
         Sarah Goddard (Level 5 Junior) received Bronze-Level overall;
         Sophie Palmer (Level 5 Junior) received Silver-Level overall;
         Jesse Kidd (Level 5 Senior) received Gold-Level overall;
         Alexandra Slater (Level 6 Junior) received Bronze-Level overall; and
         Amy Morrison (Level 6 Senior) received Bronze-Level overall.
 
RG Levels 3-6 SMC Invitational, 2014
 

          Alisa Millar (Level 3 Junior) placed 5th in Hoop;

          Sophie Mossenson (Level 3 Senior) placed 6th in Ball;

          Laura Davies (Level 4 Sub Junior) placed =2nd in Hoop;

          Stephanie Chan (Level 4 Sub Junior) placed 6th in Hoop and 4th in Ribbon;

          Stephanie Peacock (Level 5 Senior) placed 5th in Ball, =4th in Ribbon and 5th overall;

          Natasha Hopman (Level 6 Junior) placed 6th in Hoop and 6th in Ribbon; and

          Piper Devlin (Level 6 Senior) placed 3rd in Hoop, 6th in Ribbon and 6th overall.

 

RG Levels 3-6 L'Elfin Invitational, 2014
 

          Stephanie Chan (Level 4 Sub Junior) placed 4th in Hoop;

          Stephanie Peacock (Level 5 Senior) placed 6th in Rope and 5th in Ball; and

          Piper Devlin (Level 6 Senior) placed 6th in Hoop.
 
RG Levels 7-10 Senior State Championships, 2014
 
        Belinda Nixon (Level 8 OPEN) placed 11th in Ribbon.
 
RG Levels 7-10 SMC Invitational, 2014
 
        Belinda Nixon (Level 8 OPEN) placed 9th in Hoop and Clubs.
 
Achievements in our Community, 2014
 
       Bulgarian Charity Event, Saturday 2 August
       Parramatta City Council Winter Activities Program, Thursday 3 July
       TARA : The Great Day Out Display, Saturday 17 May
 
2013 COMPETITION/DISPLAYS SEASON

 

 

Our Coaches, 2013

 

Coaches Rebekah (Bek) and Katya reach their Intermediate Bronze Level Coaching Accreditation;

Coach Sarah W and Joanna reach their Advanced Level Coaching Accreditation; and

Head Coach Rachel reaches her Intermediate Bronze Level Judging Accreditation and Advanced Silver Coaching Accreditation.

 

End of Year Concert Awards, 2013

        

         Competition Stream Gymnast of the Year : Mia Culpin (SCEGGS) and Stephanie Chan (TARA);

         Recreational Stream Gymnast of the Year : Amy Morrison (SCEGGS) and Georgia Grasso (TARA); and

         New Gymnast of the Year : Lelia Hutley (SCEGGS) and Natasha Hopman (TARA).     *NEW AWARD TO 2013*

 

RG State Multiples Championships, 2013

        

        Sasha Berdyshevski and Sarah Goddard (Category 4 Mixed Pair) placed 9th overall.

 

RG Levels 1-6 State Championships, 2013

 
Individual Placings :
 

         Laura Davies (Level 2 Sub Junior) placed 5th in Rope;

         Stephanie Chan (Level 3 Sub Junior) placed 3rd Rope, 3rd Hoop, and 3rd overall in NSW in 2013;

         Sylvie Stannage (Level 3 Junior) placed =5th Ball;

         Natasha Hopman (Level 4 Senior) placed 6th Ball; and

         Mikki Poon (Level 5 Senior) placed 6th Rope and 4th Ball.

 

Team Event Placings :

 

         Level 1 Sub Junior Team (Cassandra Davies, Serena Lam and Janice Ye) placed 4th overall;

         Level 2 Junior Team (Caitlin Bernardo, Mia Culpin, Alisa Millar and Genevieve Sheumack) placed 5th overall;

         Level 5 Junior Team (Madelynne Chan, Jesse Kidd and Stephanie Peacock) placed 2nd overall; and

         Level 5 Senior Team (Piper Devlin, Katie Gardiner and Mikki Poon) placed 2nd overall.

 

Levels 1-6 SMC Invitational, 2013

 

          Stephanie Chan (Level 3 Sub Junior) placed 3rd Rope, 3rd Hoop, 2nd Ball and 3rd overall;

          Katie Gardiner (Level 5 Senior) placed 5th Rope and 5th Ball.

 
Levels 1-6 Yotala Invitational, 2013
 
          Janice Ye (Level 1 Sub Junior) placed 3rd Freehand and 6th Rope - Her first competition ever!;

          Serena Lam (Level 1 Sub Junior) placed 4th Freehand and 6th Ball - Her first competition ever!;

          Stephanie Chan (Level 3 Sub Junior) placed 5th Rope, 3rd Hoop, 2nd Ball and 3rd overall;

          Sylvie Stannage (Level 3 Junior) placed 2nd Hoop;

          Sophie Palmer (Level 4 Junior) placed 6th Ball;

          Natasha Hopman (Level 4 Senior) placed 6th Hoop, 5th Ball, 6th Clubs and 6th overall;

          Madelynne Chan (Level 5 Junior) placed 6th Rope;

          Piper Devlin (Level 5 Senior) placed 5th Rope, 2nd Ball, 3rd Clubs and 4th overall; and

          Mikki Poon (Level 5 Senior) placed 3rd Rope, 3rd Ball, 4th Clubs and 3rd overall.

 
Levels 1-6 Rose Bay Invitational, 2013
 
         Cassandra Davies (Level 1 Sub Junior) placed 1st overall;
         Mia Culpin (Level 2 Junior) placed 4th overall;
         Stephanie Chan (Level 3 Sub Junior) placed 3rd overall;
         Amara Mathialagan (Level 3 Junior) placed 2nd overall;
         Stephanie Peacock (Level 5 Junior) placed 4th overall; and
         Piper Devlin (Level 5 Senior) placed 2nd overall.
 
RG Levels 7-10 Senior State Championships, 2013
 

          Belinda Nixon (Level 7 OPEN) placed 8th Ball and 15th Clubs; and

          Diana Smirnov (Level 7 OPEN) placed 13th Rope.

 
RG Levels 7-10 State Trial #2, 2013
 

          Belinda Nixon (Level 7 OPEN) placed 9th Hoop, 15th Ball and 11th Clubs; and

          Diana Smirnov (Level 7 OPEN) placed 15th Rope and 12th Ball.
 
RG Levels 7-10 State Trial #1, 2013
 
          Diana Smirnov (Level 7 OPEN) placed 6th Hoop; and

          Samantha Fendall (Level 8 OPEN) placed 5th Clubs.

 

Achievements in our Community, 2013

 

         Represented Club PERÓ at the Gymmastics New South Wales Aspire to Lead Camp, 13-14 April : Niamh Gallagher